وظایف اصلی مراکز معاینه فنی خودرو


وظایف اصلی مراکز معاینه فنی خودرو

وظایف مراکز معاینه فنی خودرو چیست؟ مسلما همه می‌دانند که تعداد زیادی از سوانح رانندگی و تصادفاتی که منجر به فوت و نقص عضو می‌شود، از نقص فنی خودرو می‌باشد. باید این را هم قبول داشت که معاینه فنی دوره ای خودروها می‌تواند از این مشکلات و تصادفات پیشگیری نماید و به شکل چشم گیری این حوادث را کاهش می‌دهد.

نظریه کارشناسان راهور می‌گوید: بهتر است قوانین سخت گیرانه ای در این زمینه اجرا شود و یکی از آنها که همچون ترمز بسیار قوی عمل می‌کند، جریمه نقدی با مبلغ بالا است. از طرفی می‌بایستی خدمات مورد نیاز جهت رفع عیب خودروهایی که نیاز به این خدمات دارند، فراهم گردد. از این رو مراکزی جهت تشخیص معایب خودرو با نام مراکز معاینه فنی ایجاد گردیده که به بخش خصوصی واگذار شده است.

مراکز معاینه فنی خودرو چه کاری باید انجام دهند

اما در این مراکز چه بخش‌هایی از ماشین‌ها تست و یا مورد معاینه فنی قرار می‌گیرند؟

ریز فعالیت‌های مراکز معاینه فنی

  • بازدید وضعیت ظاهری شیشه‌های خودرو از نظر شکستگی و میزان درصد دودی بودن
  • تست آلاینده‌ها
  • تست چراغ‌های جلو، چراغ‌های کوچک و راهنما و ترمزها
  • سنجش هم راستایی چرخ‌ها
  • کارایی عملکرد کمک فنرها
  • تست سیستم ترمز
  • بخش وضعیت اتصالات فرمان و جلوبندی

به این ترتیب اگر خودرویی در یک یا چند مرحله از این آزمون‌ها به دلیل نقص فنی رد شود، رفع عیب یا عیوب خودرو درتعمیرگاه‌های معتبر به در خواست مالک انجام خواهد شد. و پس از رفع نواقص با مراجعه مجدد و بازدید و اخذ تائیدیه برچسب معاینه فنی خودرو صادر می‌شود.

حال سؤال پیش می‌آید که چطور و چگونه در معاینه فنی رد نشویم؟

از این رو قبل از مراجعه به مراکز معاینه فنی، جهت بازدید و کنترل آیتم‌های فوق اقدام نمائید. لازم به ذکر است، برای اولین بار بحث بررسی میزان آلایندگی و و ضعیت سلامت خودروها در ایران به طور رسمی در سال ۱۳۵۳ مطرح شد. در همین سال بود که در قوانین راهنمایی و رانندگی عنوان شد که معاینه فنی خودرو الزامی است.

آموزشبروزرسانی ها

پلیس راهورپلیس ناجاتعمیر خودرومعاینهمعاینه فنی

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.

Price Based Country test mode enabled for testing آمریکا. You should do tests on private browsing mode. Browse in private with Firefox, Chrome and Safari